FAQ - Grafický desing

Jak vypadají přijímací zkoušky?


Průběh přijímacího řízení má 2 části. První část je talentová zkouška a ve druhé části získáváte body za prospěch z II. pololetí 8. třídy a I. pololetí 9. třídy. Pokud jste navštěvovali ZUŠ, zúčastnili jste se výstav nebo výtvarných soutěží, získáte body navíc.

Kritéria 1. kola přijímacího řízení pro školní rok 2025/26 pro obor 82-41-M/05 Grafický design:  Zde

Jak probíhají talentové zkoušky?


Po příchodu na talentovou zkoušku nejprve odevzdáte složky s výtvarnými pracemi. Požadujeme 10 prací různými technikami, přičemž každá práce by měla být min. na formátu A3. Pokud tvoříte prostorové práce, můžete doložit jejich fotografie. Kladně hodnotíme různorodost výtvarných technik i témat a řemeslnou zručnost.

Následuje kresba zátiší na formát A2 tužkou, na kterou máte 120 minut. Hodnotíme umístění zátiší do formátu, perspektivu, schopnost zachytit plasticitu předmětů, stínování a kresbu draperie.

Na závěr vás čeká pohovor, v němž zjišťujeme váš zájem o obor a rozebíráme výtvarný úkol, na kterém jste doma pracovali. Důležitá je pro nás nejen samotná práce, ale i její koncept a způsob, jakým jste o práci přemýšleli.

 

S jakými počítačovými programy budu během studia pracovat?


V předmětu ateliér žáci pracují s programy AutoCad (umožňuje vytvářet vektorové podklady pro konstrukci 3D modelů), Sketchup (slouží pro tvorbu 3D modelů interiéru a exteriéru) a Lumion (slouží pro vizualizaci 3D modelů). V předmětu počítačová grafika a design žáci pracují s programy sady Adobe, konkrétně jde o Illustrator, Photoshop a InDesign.

 

Budu mít i jiné odborné předměty než ty výtvarně zaměřené?


Samozřejmě, řada žáků následně směřuje na architekturu nebo některý z druhů designů, proto je zde předmět technické kreslení, pozemní stavitelství a CAD projektování. Taktéž je zde matematika do 4. ročníku.

 

Co jsou ročníkové práce a kde se s nimi setkám?


Jedná se o druh závěrečné zkoušky z různých předmětů – samostatné dílo, na kterém jste doma a v některých předmětech ve škole, průběžně pracovali celý školní rok. Ročníkové práce jsou zadávány zpravidla v září, přičemž průběh vaší práce máte možnost konzultovat s vyučujícím. Na konci školního roku se koná obhajoba vašich prací.

 

Čeká mě v průběhu studia nějaká praxe?


Zatímco první ročníky čeká na konci školního roku dvoutýdenní plenér a exkurze, druhé a třetí ročníky tráví tento čas na praxích v různých firmách, grafických a architektonických studiích dle svého výběru.

 

Z jakých předmětů budu maturovat?


Žáci skládají maturitní zkoušku z českého jazyka a literatury, z cizího jazyka (případně zájmu z matematiky) a odborných předmětů, mezi které patří pozemní stavitelství, dějiny výtvarné kultury, počítačová grafika a design, ateliér a design a tvorba produktu.

 

Na jaké vysoké školy se žáci obvykle hlásí?


Část našich žáků pokračuje ve studiu architektury nebo zahradní architektury. Žáci, kterým je blízký design a výtvarná tvorba, se hlásí na průmyslový nebo produktový design, tvorba prostoru, design skla, výtvarnou tvorbu se zaměřením na vzdělávání apod.

 

Pomůže mi někdo s přípravou na přijímací zkoušky na vysokou školu?


Ve čtvrtém ročníku si žáci vybírají ze dvou předmětů, které jsou pro přípravu určeny. V technickém semináři probíhá příprava na studium architektury a v uměleckém semináři žáky připravujeme na talentové zkoušky na vysoké školy zaměřené na design a výtvarnou tvorbu. Pomáháme žákům s tvorbou portfolia a nacvičujeme úkoly, se kterými se mohou žáci na talentových zkouškách setkat.

 

Kde mohu vidět práce žáků?


Doporučujeme se kromě stránek školy podívat na Instagramový účet spsslipnik_grafici. Dále je možné sledovat chod školy na Instagramovém účtu spsslipnik, Facebooku SPŠ stavební Lipník nad Bečvou a na webu školy https://www.spsslipnik.cz/. Práce našich žáků lze dále vidět na výstavách nebo třeba ve výloze galerie STart v Lipníku na náměstí.

Web: 2025 © SPŠS Lipník nad Bečvou
Design: 2021 © Ondřej Hanousek
Code: 2016 © Michael Pikner
Edookit Schránka důvěry Školní e-mail Nadační fond
Jana Neffa
Stránky města Facebook Instagram YouTube